Změna velikosti obrázku

Z Milan Kerslager
Verze z 27. 5. 2010, 15:06, kterou vytvořil Milan.Kerslager (diskuse | příspěvky) (Styl)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Při posílání obrázků (fotek) je vhodné je před vložením do přílohy mailu zmenšit. Nejen že se zmenší velikost souboru, ale obrázek se bude i lépe prohlížet v programech, které neumějí samy zmenšovat.

Důvod změny velikosti

Při tisku se používá rozlišení 300 dpi (bodů na palec, tj. bodů na 2,54 cm) nebo větší (600, 1200 dpi). Obrazovka (CRT monitor nebo LCD) mají však rozlišení nižší (70 až 100 dpi). Tím pádem se obrázek jeví na obrazovce jako příliš velký (dokonce i přelézá okraje). I když některé programy (i WWW prohlížeče) umí velikost obrázku automaticky přizpůsobit (tj. zmenšit ho), znamená to, že většina informace uložené v souboru nebude využita (informace se zahodí při zmenšování).

Nemá tedy smysl posílat emailem obrázky větší, než 320x240 bodů (případně 640×480 nebo 160×120), pokud jsou určeny jen k prohlížení na počítači. Většina běžných obrázků (internetové noviny apod), které si na počítači v přiměřené velikosti prohlížíme, má právě kolem 320x200 bodů.

Většina moderních programů umožňuje druhý rozměr automaticky dopočítat, takže výsledný obrázek není v jednom směru zdrcnutý. Obvyklé poměry stran monitoru počítače a digitálního fotoaparátu jsou 4:3 (640×480, 320×200, 160×100).

Při výrobě fotografií má však papír poněkud jiné poměry stran, takže dochází obvykle k oříznutí okrajů (9×13 cm je 4,33:3, 10×15 cm je 4,5:3). Stejně tak je problém se širokými monitory 16:9 (počítačové monitory, HDTV) nebo 5:4 (standardní klasická evropská televize).

Důvod oříznutí obrázku

Většina fotografů nevěnuje kompozici dostatečnou pozornost. Většinou z prostého důvodu – není na to čas. Jindy třeba proto, že chtějí mít v hledáčku všechno (včetně bot a nejvyšší věže). Důležitá část obrázku se pak v celé ploše ztrácí. Proto je vhodné obrázky ořezávat. Výběr oblasti výřezu může být vázána na původní poměr rozměrů obrázků nebo zcela volná. Při volném ořezu můžeme zdůraznit obsah obrázku (např. výšku budovy tím, že výsledek bude úzký z vysoký).

Malování (standardní součást Windows)

Obrázek lze jednoduše zmenšit na přijatelnou velikost pomocí programu Malování, které máte standardně v instalaci Windows (tj. není potřeba nic kupovat a nic shánět). Postupujte těmito kroky:

  1. ve Windows: menu Start → Všechny programy → Příslušenství → Malování
  2. v Malování: menu Soubor → Otevřít → nalistovat obrázek
  3. v Malování: menu Obrázek → Roztáhnout či zkosit → vodorovně a svisle vyplnit stejně (např. 20 %)
  4. v Malování: menu Soubor → Uložit jako → zde zvolit nový název

Fotky ukládejte jako JPG (JPEG), čárovou grafiku (výkres) či obrázky s písmem (např. snímek obrazovky) pak ve formátu GIF nebo PNG, protože se pak nerozpijí okraje (jako se to stane u ztrátové komprese do formátu JPEG).

Prohlížeč obrázků a faxů (standardní součást Windows)

Změna velikosti je v programu Prohlížeč obrázků a faxů možná pouze tak, že se pomocí menu vyvolá program Malování (návod na změnu velikosti je výše). Obrázek však lze uložit v jiném formátu:

  1. při prohlížení obrázku klikněte v pravém dolním seznamu ikon na disketu (uložení)
  2. vyberte typ GIF, PNG nebo JPEG podle typu obrázku
  3. uložte soubor

Picasa

Program Picasa od Google je zdarma k dispozici na adrese http://picasa.google.com. Lze s ním kromě prohlížení, organizace, popisu a dalších operací s vaší sbírkou fotografií obrázky i jednotlivě upravovat (odstranit červené oči, oříznout, změnit barevnost, efekty atd.).