Výše důchodu

Z Milan Kerslager
Přejít na: navigace, hledání

Výše důchodu se jako téma pravidelně objevuje před volbami. Nicméně je potřeba si uvědomit několik souvisejících faktů:

Volby

Důchodci jsou voliči, které vláda sama platí a tedy si je může i koupit. Otázka zvyšování důchodů tak nabývá na vážnosti zejména vždy před volbami.

Nízké důchody

Důchody jsou svojí průměrnou výší prý na polovině průměrného příjmu.[1] Stokrát omletá věta, která staví důchodce do pozice žebráků. Nicméně nikdo si neuvědomí, že běžný mladý pracující člověk živí ze svého platu nejen sebe, ale i své děti. Pokud budeme chvíli počítat, za chvíli dojdeme k překvapivému zjištění, že důchodce má v absolutní výši jasně vyšší příjem na hlavu, než čtyřčlenná rodina, kde jsou dvě děti, manželka na mateřské a otec pobírající průměrný plat. Neřkuli pokud bychom uvažovali samoživitele nebo dokonce fakt, že mladí lidé musí splácet bydlení, zatímco důchodce by měl mít již zaplacený a vybavený byt.

Průběžný důchodový systém

Důchody jsou vypláceny průběžně, tj. to, co se dnes strhne z výplaty pracujícím, může se dnes vyplatit důchodcům. V současné době podle toho, co si pamatuji, účet prakticky vyrovnaný. Tj. odvádí se do něj o málo více, než se z něj vyplácí. Teoreticky by tedy mohlo být na důchodech vypláceno více, avšak tomu brání demografický vývoj (počet důchodců se zvyšuje, počet platících se snižuje), stanovení výše důchodů a fakt, že zbytek může vláda "utratit".

Plovoucí důchody

Jistě férovým opatřením by bylo, kdyby výše důchodů nebyla fixní, ale proměnlivá podle aktuální finanční situace. Každý důchodce by tedy měl "index", podle jehož výše by měl nárok na podíl z vybraných peněz. Všem by se tak důchod snížil, když by se vybralo méně a všem by se i zvýšil, když by se na důchody vybralo (od pracujících) více. Protože je důchod sociální (nebo solidární) platba, bylo by možná vhodná nějaká míra progrese, protože příjemci vyšších důchodů by byly postiženi méně, než příjemci nízkých důchodů (mohlo by to ohrožovat jejich základní životní potřeby).

Spořící systém

Myšlenka fondu, který by obhospodařoval finance vybrané při privatizaci a vyplácel důchody ze svého zisku je sice hezká, ale nereálná, protože v současném politickém systému je pro politiky lepší utratit peníze teď, než někdy později.

Socialisticky pracovat a kapitalisticky žít

Socialisticky pracovat a kapitalisticky žít je fenomén, o kterém nás politici přesvědčují před každými volbami. Chtějí dát peníze se a tam, tomuhle a těmhle. Jenže už neříkají, že nejprve ty peníze musí někomu sebrat (zdanit). A ještě méně přiznají to, že stát je velmi málo efektivním hospodářem. Ve škole nás učili, že z 10 korun v daních se každému vrátí fyzicky 1 koruna. Nebylo by tedy lepší říct na rovinu, že "čím víc vás zdaníme, tím méně dostanete"?

Reference

  1. http://www.novinky.cz/ekonomika/175818-polovina-duchodcu-bere-penzi-nizsi-nez-10-000-korun.html