Samba

Z Milan Kerslager
Verze z 5. 1. 2010, 13:23, kterou vytvořil Milan.Kerslager (diskuse | příspěvky) (Založení článku)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Samba je volně šiřitelné implementace protokolu SMB (resp. CIFS). Samba umí nabízet sdílené disky a tiskárny stejným způsobem, jako Microsoft Windows. Lze tak pomocí ní simulovat činnost stanice nebo serveru MS Windows a zajistit tak interoperabilitu v heterogenních sítích (např. mezi Linuxem a Windows). Klientská část je implementována v jádře Linuxu, takže lze připojit sdílené adresáře z Windows stanic (nebo jiné Samby).

Uživatelé a hesla

Samba vytváří vlastní databázi uživatelů. Do Samby verze 4 se předpokládá, že každý účet distribuovaný Sambou bude mít v unixovém systému stejnojmenného protějška, podle kterého se budou interpretovat oprávnění nastavená v souborovém systému.

Účty v Sambě

Samba si ukládá informace do speciální databáze. Využívá se holý textový soubor smbpasswd, jednoduchá databáze TDB nebo LDAP. Od Samby verze 3.2 se implicitně používá TDB.

Jednotné přihlašovací heslo

Chceme-li při přihlašování k serveru používat jen jedno heslo (tj. do Samby i do systému), je nutné použít modul pam_smb, které zajistí autentizaci unixových služeb vůči Sambě (SSH, FTP apod.).

Vyhodnocování oprávnění

Oprávnění jsou vyhodnocována podobně, jako v MS Windows.

Síťová oprávnění

Síťová oprávnění jsou: čtení, zápis (nebo oboje). Tato oprávnění se nastavují v konfiguračním souboru Samby (/etc/samba/smb.conf).

Oprávnění souborového systému

Oprávnění vyplývající z práv nastavených v souborovém systému se vyhodnocují podle toho, jaký uživatel je připojen. Využívá se shody systémového účtu s účtem vytvořeným v Sambě.

Připojení sdíleného adresáře

Nabízení vlastních adresářů

Samba jako doménový server

Externí odkazy