Překlad se závislostmi (make a soubor Makefile)

Z Milan Kerslager
Verze z 20. 4. 2010, 11:25, kterou vytvořil Milan.Kerslager (diskuse | příspěvky) (Doplnění)
Přejít na: navigace, hledání

Překlad se závislostmi využívá schopnosti příkazu make, která umožňuje porovnávat časy poslední modifikace souborů a na základě toho rozhodnout, zda budou provedeny výkonné řádky příslušného pravidla. Z tohoto důvodu se do pravidla za dvojtečku zapisuje seznam souborů, na kterých vykonání pravidla závisí. Překlad se závislostmi se používá zejména u větších projektů, které je vhodné překládat po menších částech (do tak zvaného object kódu). Při překladu je pak pomocí závislostí přeložena jen ta část, která se změnila a ostatní části jsou použity z minulého překladu.

Příklad

Mějme větší projekt, který se skládá ze tří souborů: ahoj.c (hlavní program), funkce.c (soubor s funkcemi používanými hlavním programem) a funkce.h (prototypy funkcí ve formě hlavičkového souboru):

Soubor ahoj.c obsahuje direktivu preprocesoru pro vložení hlavičkového souboru funkce.h, protože obsahuje prototyp funkce tiskni(), která je v kódu použita:

#include "funkce.h"

int main()
{
  tiskni();
  return 0;
}

Soubor funkce.c obsahuje výkonný kód funkcí, které používáme v hlavním programu. Je v něm realizována funkce tiskni(). V rámci souboru je nutné volat pomocí direktivy preprocesoru vložení hlavičkového souboru stdio.h, protože obsahuje prototyp funkce printf(), která je ve funkci tiskni() používána:

#include <stdio.h>

void tiskni()
{
  printf("Ahoj!\n");
}

Hlavičkový soubor funkce.h obsahuje prototypy funkcí, které jsou umístěny v souboru tiskni.c:

void tiskni()

Makefile

Následující soubor Makefile bude na základě nadefinovaných závislostí schopen přeložit výše uvedené programy po jednotlivých částech tak, že z nich nejprve vytvoří polotovary (object kód, tj. soubory s příponou .o). Výsledné polotovary jsou na závěr spojeny dohromady a je vytvořen výsledný spustitelný soubor ahoj.

První pravidlo all je implicitní a definuje přeložení celého projektu. Jako závislost má definován cíl (soubor) ahoj. Druhé pravidlo (ahoj) předepisuje závislost na souborech ahoj.o a funkce.o, ze kterých je následujícím výkonným řádkem vyroben spustitelný soubor. Výkonný řádek bude spuštěn jen v případě, že některý z těchto souborů nebude existovat nebo když bude některý z nich novější, než cílový spustitelný soubor ahoj. Třetí pravidlo ahoj.o definuje výkonný řádek, který bude proveden v závislosti na stavu souborů ahoj.c a funkce.h. Čtvrté pravidlo funkce.o definuje postup pro vytvoření stejnojmenného souboru v závislosti na stavu souboru funkce.c:

CC      = gcc
ARGS    = -Wall

all: ahoj

ahoj: ahoj.o funkce.o
	$(CC) $(ARGS) ahoj.o funkce.o -o ahoj

ahoj.o: ahoj.c funkce.h
	$(CC) $(ARGS) -c ahoj.c

funkce.o: funkce.c
	$(CC) $(ARGS) -c funkce.c

clean:
	rm -fv *.o ahoj

Napíšeme-li make bude projekt podle splnění závislostí přeložen.