Konfigurace POP3 a IMAP

Z Milan Kerslager
Přejít na: navigace, hledání

Pokud zřídíme na svém serveru poštovní uzel, který bude přijímat poštu pro naši doménu, bude příchozí elektronická pošta ukládána na pevný disk serveru. Uživatelé pro čtení elektronické pošty obvykle používají specializované programy (Outlook, Thunderbird, Opera Mail, ...), které si došlé maily stahují ze serveru pomocí protokolu POP3.[1] Druhou možností je použití protokolu IMAP, který umožňuje ovládat celou poštovní schránku na dálku.[2]

POP3 a POP3S

Protokol POP3 je na serveru poskytován na portu 110.

Šifrovaná varianta se nazývá POP3S. Používá SSL a server naslouchá na portu 995.

IMAP a IMAPS

Službu IMAP můžete využít i pro čtení pošty z libovolného místa v Internetu. V takovém případě budou vaše zprávy uchovávány na serveru a vy si všechny složky budete moci prohlížet nejen pomocí Webmailu, ale i jakéhokoliv klienta podporujícího IMAP protokol (např. Mozilla, Outlook, Outlook Expres a podobně). Nevýhodou tohoto řešení je nutnost trvalého připojení k Internetu po celou dobu čtení zpráv (na rozdíl od protokolu POP3, který zprávy stáhne na lokální disk počítače, odpojíte se a pak si je v klidu můžete všechny přečíst). Protokol IMAP je na serveru poskytován na portu 143.

Šifrovaná varianta se nazývá IMAPS. Používá SSL a server naslouchá na portu 993.

Konfigurace

RHEL 4, RHEL 5

Od verze RHEL 4 je v systému pro zajištění služby POP3 a IMAP speciální démon dovecot, který se řídí konfiguračním souborem /etc/dovecot.conf, ve kterém by pro zabezpečení všech variant musel být řádek (vyjmenujte pouze služby, které potřebujete):

protocols = imap imaps pop3 pop3s

Nastartujte démona a nastavte automatické spuštění démona při startu:

/etc/init.d/dovecot restart
chkconfig dovecot on

RHEL 3

V RHEL3 se pro poskytování služeb IMAP a POP3 používá síťový superserver xinetd, který naslouchá na portu a při příchodu spojení od klienta spustí příslušný obslužný program. Proto je potřeba nainstalovat balíčky xinetd a imap. Pak je potřeba spustit démona xinetd a nastavit automatické spuštění služby POP3 po startu počítače:

/etc/init.d/xinetd restart
chkconfig ipop3 on

Poznámka: V RHEL3 je vhodné určit napevno podadresář, do kterého se budou v domácím adresáři uživatelů umisťovat složky s dopisy. V novějších verzích RHEL je takto nastaven adresář mail. Pokud není nastaven, vidí uživatel při konfiguraci složek celý domácí adresář, což není příliš praktické a pro uživatele to může být matoucí.

Ověření funkce

Pro ověření správné funkce je vhodné založit testovacího uživatele, nastavit mu heslo a poslat mu e-mail:

adduser huzva
passwd huzva
echo test | mail -s Test1 huzva

Při standardním nastavení se doručený e-mail uloží do souboru /var/spool/mail/huzva. Dále se pokusíme kontaktovat příslušného démona (POP3 nebo IMAP) a vyžádat si od něj informace.

POP3

Správnou funkci démona POP3 ověříme tak, že se s ním pokusíme spojit pomocí programu telnet na port 110 (kde je očekáváno připojení klienta služby POP3). V příkladu je tučně naznačen vstup uživatele, zbytek jsou odezvy serveru.

telnet localhost 110
Trying 127.0.0.1...
Connected to localhost.localdomain (127.0.0.1).
Escape character is '^]'.
+OK Dovecot ready.
USER huzva
+OK
PASS tajneheslo
+OK Logged in.
LIST
+OK 1 messages:
1 825
.
QUIT
+OK Logging out.
Connection closed by foreign host.

Ve výše uvedeném příkladu je provedeno připojení do schránky uživatele huzva. Všimněte si, že heslo je zadáváno v otevřeném tvaru, a proto může být v případě posílání přes síť snadno odposlechnuto. Příkaz LIST vypíše stav schránky (zde je přítomna 1 zpráva, která je dlouhá 825 bajtů).

Spojení lze předčasně ukončit pomocí CTRL+] a CTRL+d (podržení klávesy CTRL a stisknutí znaku ] a pak podržení CTRL a stisknutí písmene d).

IMAP

Reference

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Post_Office_Protocol_version_3
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Internet_Message_Access_Protocol