Firewall ve Windows

Z Milan Kerslager
Verze z 17. 10. 2007, 21:29, kterou vytvořil Milan.Kerslager (diskuse | příspěvky) (Rozšíření)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Firewall ve Windows XP umožňuje omezovat příchozí komunikaci. Firewall by standardně měl být zapnutý. Jeho deaktivace může mít vážné důsledky v podobě zavirování počítače a podobně.

Interní firewall ve Windows je vypínán aplikacemi, které ho nahrazují (Sunbelt Kerio Personal Firewall a podobně).

Nastavení

Nastavení firewallu najdeme v menu Start - Ovládací panely - (Přepnout do klasického zobrazení) - Brána firewall systému Windows:

Firewall Windows XP.gif

Výjimky

Pro maximální ochranu je vhodné zaškrtnout políčko Nepovolovat výjimky, což způsobí, že počítač bude proti přístupu z vnějšku uzavřen a maximálně firewallem chráněn. Některé funkce a programy však potřebují mít možnost naslouchat a stát se tak aplikačním serverem.

Pokud chcete nabízet ostatním stanicím v počítačové síti své sdílené složky nebo tiskárny, které jsou připojeny k vašemu počítači, je nutné pro ně ve firewallu otevřít přístup (tj. vytvořit ve firewallu výjimku):

Firewall Windows XP 2.gif

Stejně tak je v případě potřeby možné otevřít porty pro připojení pomocí Vzdálené plochy nebo pro nejrůznější jiné programy (WWW server Apache a podobně).

ICMP ping

Standardně je příjem (a tím i odezvy) na ICMP zprávy firewallem zablokován. Pokud chcete mít možnost z jiného počítače na svůj počítač pinknout pomocí příkaz ping, je potřeba v záložce Upřesnit kliknout na tlačítko pro nastavení ICMP protokolu a povolit ve firewallu průchod pro vybrané ICMP zprávy (v případě nástroje ping je to na obrázku zaškrtnutá Zpráva s požadavkem na odezvu):

Firewall Windows XP 3.gif