Dokumentace v Linuxu: Porovnání verzí

Z Milan Kerslager
Přejít na: navigace, hledání
(Založení stránky)
 
m (Stránka Dokumentace přemístěna na stránku Dokumentace v Linuxu)
(Žádný rozdíl)

Verze z 30. 9. 2007, 18:06

Základem pro úspěšnou práci s Linuxem je dokumentace. Část najdete přímo v nainstalovaném systému, zbytek pak na Internetu nebo přímo ve zdrojových kódech (např. jako komentáře).

Manuálové stránky

Nejstarší dokumentace je ve formě manuálových stránek. Ty jsou zapsány v souborech, které najdete v adresáři /usr/share/man. Zde naleznete podadresáře man1man9, které obsahují jednotlivé manuálové stránky roztříděné do sekcí podle následujícího seznamu:

Sekce manuálových stránek

  1. uživatelské příkazy
  2. služby jádra systému
  3. knihovní funkce jazyka C
  4. zařízení a ovladače zařízení
  5. formáty souborů a protokoly (wtmp, /etc/passwd, nfs, ...)
  6. triviální aplikační programy, hry
  7. různé (např. nroff, ascii, utf-8, url, ...)
  8. administrátorské příkazy, správa systému

Překlady manuálových stránek jsou uloženy v adresářích, které odpovídají příslušné zkratce jazyka (české v adresáři cs, slovenské v adresáři sk a podobně). I překlady jsou děleny podle sekcí zmíněných výše.

Zobrazení manuálových stránek

Manuálové stránky lze prohlížet několika způsoby. Prvním a nejstarším je příkaz man, který umožňuje manuálové stránky naformátovat příkazem nroff a zobrazit pomocí filtru less. Ve většině případů jsou manuálové stránky uloženy na disku v komprimovaném stavu, takže příkaz man je musí před formátovám ještě rozbalit (například příkazem gunzip). Příkaz man provádí všechny potřebné mezikroky automaticky a pro zvětšení rychlosti zobrazení stránky si ukládá předformátované soubory do adresáře /var/cache/man.

Po zobrazení je manuálová stránka předána speciálnímu programu less, pomocí kterého můžete v textu listovat:

  • vpřed - mezerník, šipka dolů, Enter, Page Down
  • vzad - šipka nahoru, b, Page Up
  • vyhledávat text - stiskněte dopředné lomítko a pak ihned napište hledaný text a stiskněte Enter
  • najít další výskyt - stiskněte písmeno n
  • najít předchozí - stiskněte písmeno N
  • ukončit prohlížení manuálové stránky - stiskněte písmeno q
  • nápověda - stiskněte písmeno h

Manálová stránka je zobrazena v národním jazyce, pokud je k dispozici její překlad. České překlady jsou k dispozici v balíčku man-pages-cs, obdobně překlady i pro ostatní jazyky. Překlady mohou být někdy zastaralé, proto je vhodné konzultovat i originální manálovou stránku v angličtině:

$ man man          # nápověda pro příkaz man
$ man --help       # stručná nápověda pro příkaz man
$ man whatis
$ man apropos
$ man 5 passwd     # nápověda pro soubor passwd (ze sekce 5)
$ man cp           # nápověda pro příkaz cp
$ LANG=cs man cp   # nápověda pro příkaz cp v češtině (je-li k dispozici)
$ LANG=sk man cp   # nápověda pro příkaz cp ve slovenštině
$ LANG=C  man cp   # nápověda pro příkaz cp v angličtině

Prohledávání manuálových stránek

K prohledávání manuálových stránek slouží příkaz whatis (zobrazí všechny manuálové stránky, které mají v názvu hledaný výraz) a apropos, který prohledává i stručné popisky manuálových stránek. Databázi pro tyto dva příkazy je potřeba předem vytvořit pomocí příkazu makewhatis, o což se obvykle stará automatický skript spouštěný démonem cron.

$ whatis passwd
$ apropos passwd

Formát Info

Dokumentace ke GNU považuje manuálové stránky za zastaralé, a proto je k dispozici i formát info. Navíc obsahuje možnosti tvorby hypertextových odkazů (na zvýrazněné termíny lze kliknout a přenést se tak na jiné místo). Příkaz info není pro běžné používání příliš příjemný a proto doporučuji použít příkaz pinfo, který se ovládá velmi příjemně šipkami a disponuje i barevným zvýrazňováním. Oba příkazy jsou schopné zobrazit i běžné manuálové stránky, ovšem bez podpory překladů.

Manuálové stránky lze velmi pěkně zobrazit i v grafickém prostředí, kde existuje obvykle univerzální nástroj pro nápovědu, prohledávání i tisk.

Dokumentace k jednotlivým programům

Dokumentace k jednotlivým programům je umístěna v adresáři /usr/share/doc, kde naleznete podadresáře se jmény příslušných programů. V nich pak naleznete nejrůznější doplňující informace (pokud je dal autor programu k dispozici).

Projekt LDP

Pro obecnější texty a popisy postupů (tzv HOWTO, FAQ) se vydejte na adresu http://www.tldp.org. V češtině pak vyšel překlad části LDP (The Linux Documentation Project) v nakladatelství Computer Press, který si můžete prohlédnou i na adrese http://ftp.linux.cz/pub/linux/people/milan_kerslager/ldp3/, protože je vydavatel díky licenci GPL uvolnil i ve formátu PDF. Dobrým zdrojem informací je i originální dokumentace k RHEL, kterou naleznete na adrese http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/.

Odkazy

Na Internetu pak naleznete spoustu dalších míst, které se věnují Linuxu: