Distribuce RHEL, CentOS a další

Z Milan Kerslager
Verze z 6. 4. 2009, 20:43, kterou vytvořil Milan.Kerslager (diskuse | příspěvky) (+kat)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Distribuce RHEL, CentOS a další patří mezi oblíbené pro servery. Jejich výhodou je vzájemná kompatibilita a dlouhá podpora v podobě bezpečnostních aktualizací (v současné době 7 let).

Red Hat Enterprise Linux

Distribuci Red Hat Enterprise Linux vytváří firma Red Hat, Inc. z USA, která k ní poskytuje placenou podporu v podobě RHN (Red Hat Network). Distribuce je ze strany firmy Red Hat podporována v současné době vždy 7 let, což z ní vytváří stabilní a dlouhodobě využitelnou platformu. Distribuce je nejrozšířenějším profesionálním řešením postaveném na Linuxu.

Firma Red Hat se snaží dlouhodobě těsně spolupracovat s komunitou kolem Linuxu a proto neklade překážky pro využití jejich vlastní práce. Zdrojové kódy pro distribuci samotnou a též pro průběžně vydávané aktualizace jsou volně zveřejňovány na jejich WWW serveru.[1]

Podrobnější informace naleznete v článku na Wikipedii (viz externí odkazy níže).

CentOS

Dostupnost zdrojových kódů a vstřícnost firmy Red Hat umožnila vznik mnoha klonů, které jsou vytvořeny pouhým přeložením dostupných zdrojových kódů. Aby však bylo takový klon možné volně šířit, musí z něj být nejprve odstraněny všechny ochranné známky firmy Red Hat (což je zjednodušeno tím, že jsou soustředěny do několika málo balíčků).

Nejznámější distribucí je zřejmě CentOS.[2] Podrobnější informace naleznete v článku na Wikipedii (viz externí odkazy níže).

EPEL

Repozitář EPEL vzniká v rámci projektu Fedora.[3] Obsahuje mnoho doplňujících programů ve formě balíčků, které je možné snadno nainstalovat.

Reference

  1. http://ftp.redhat.com/pub/redhat/linux/enterprise/
  2. http://centos.org/
  3. http://fedoraproject.org/wiki/EPEL

Externí odkazy