Publisher's Edition CD-ROM

Publisher's Edition CD-ROM je verze Red Hat Linuxu, která se vejde na jediné CD-ROM. Protože originální distribuce obsahuje dvě instalační CD-ROM, musely být některé balíčky odebrány. Tato verze je navržena pro instalaci typu server, ale obsahuje i základní grafická prostředí KDE a GNOME.

Na CD-ROM nenajdete balíčky, které souvisí s lokalizací (aspell, man-pages, man-pages, kde-i18n a balíčky související s podporou Japonštiny - fonty pro češtinu jsou však k dispozici). Odstraněny byly také hry (např. gnome-games, kde-games, gnu chess, xgammon), velké balíčky (gnome-games, kde-games, gnu chess, xgammon), vědecké balíčky (octave, blas, lapack, lam) a další. Jejich kompletní seznam naleznete v kořeni CD-ROM v souboru README.

Další obsah CD-ROM je stejný, jako ve standardní distribuci, což se týká i instalačního programu Anaconda. Proto je instalace na první pohled nerozeznatelná od instalace kompletního Red Hat Linuxu.

Obsah CD-ROM

Instalace obsahuje kromě základních nástrojů obvyklých pro prostředí Unixu (sed, awk, find, bash, Perl, Python ...) grafická prostředí KDE a GNOME včetně XFree86. Kromě toho obsahuje i balíčky s SQL servery PostgreSQL a MySQL, WWW server Apache, PHP, DNS server BIND, podporu pro přepravu i čtení pošty (sendmail, IMAP a POP servery, pine, mutt), sdílení souborů (NFS, Samba, Mars NWE, FTP), WWW prohlížeče Netscape a Mozilla, podporu silného šifrování (OpenSSL, OpenSSH, GnuPG), WWW proxy cache Squid, podpora více procesorů (SMP), firewalling a spoustu dalších programů.

Minimální požadavky

Red Hat Linux potřebuje ke svému běhu minimálně procesor i386 nebo novější (tj. klasické PC) a 8 MB RAM. Instalační program potřebuje nejméně 24 MB RAM pro textový režim nebo 48 MB RAM pro grafický režim instalace. Běžná instalace Linuxu vyžaduje 500-700 MB volného místa na pevnném disku (základní aplikace, grafické prostředí) maximální 1.5 GB, minimální cca 200 MB.

Spuštění instalace

CD-ROM je připraveno tak, aby se z něj přímo dal spustit instalační program (tj. je bootovatelné). Stačí v BIOSu vašeho počítače nastavit jako první zařízení pro zavedení systému mechaniku CD-ROM. Pokud z nějakého důvodu nelze tímto způsobem instalaci spustit, je potřeba si připravit bootovací disketu a zavést systém z ní. I v tomto případě je potřeba v BIOSu vašeho počítače nastavit zavedení systému tak, aby jako první byla disketová mechanika (označovaná obvykle jako A:).

Pokud potřebujete pro spuštění instalace vytvořit zaváděcí disketu, přejděte k počítači s Windows, vložte CD-ROM a spusťte si příkazový řádek DOSu (Start - Programy - Příkazový řádek) a vložte do mechaniky prázdnou disketu. V následujícím postupu tvorby zaváděcí diskety předpokládáme, že CD-ROM je na disku D:

  d:
  cd \dosutils
  rawrite -f ..\boot.img -d a:

Jako první vás při startu instalace přivítá textová obrazovka, kde lze ovlivnit způsob instalace. Standardně se po chvíli automaticky spustí instalace v grafickém režimu. Pokud není vaše grafická karta instalačním programem podporována (nebo pokud napíšete do uvodní obrazovky slovo text a stisknete klávesu Enter), spustí se instalace v textovém režimu. Obě dvě metody instalace (textová i grafická) jsou rovnocenné.

Postup instalace

Instalační program umožňuje výběr jazyka, ve kterém s vámi bude komunikovat. Doporučujeme vybrat češtinu (Czech), protože i nápověda pak bude v našem mateřském jazyce. Podrobnější dokumentaci pro instalaci Red Hat Linuxu naleznete třeba na adrese http://ftp.linux.cz/pub/linux/redhat/redhat-7.1-en/doc/RH-DOCS/index-en.html, kde jsou k dispozici originální příručky v angličtině. Doplňující informace o české lokalizaci Red Hat Linuxu a o české mutaci Red Hat Linuxu naleznete na adrese http://www.ceskylinux.cz. V každém případě doporučujeme, abyste při instalaci pečlivě pročítali pokyny, které jsou obsaženy v nápovědě (nebo se řídili instrukcemi obsaženými v originálních příručkách).

Před započetím instalace se musíte rozhodnout, jak budete Red Hat Linux instalovat. K dispozici je Aktualizace nebo Instalace. Aktualizace umožňuje zachovat vaši stávající konfiguraci Red Hat Linuxu i s jeho nastaveními a nainstalovat jen nové verze všech programů, které na disku již máte. Instalace naopak slouží k tomu, abyste měli na disku zcela novou verzi Red Hat Linuxu (nezachovávají se starší data). Samotná instalace se ještě dělí na instalaci typu Pracovní stanice, Serverový systém, Laptop a Vlastní systém.

Instalace typu Pracovní stanice nainstaluje X Window System a správce oken, kterého vyberete. Tento způsob instalace smaže všechny Linuxové oddíly na Vašem disku a využije veškeré takto získané místo pro instalaci systému (tj. i místo, které není obsazeno nějakými oddíly). Všechny oddíly, které nejsou Linuxové, zůstanou nedotčeny a budete moci nadále používat i ostatní operační systémy, které jste měli již nainstalovány.

Pokud chcete Váš systém používat jako server, zvolte instalaci Serverový systém. Instalace typu Serverový systém smaže VŠECHNY existující oddíly na VŠECH připojených discích, takže zvolte tento typ instalace pouze v případě, že jste si jisti, že nemáte na discích nic, co byste potřebovali uchovat! Budou smazány všechny oddíly používané jinými operačními systémy.

Instalace typu Laptop nainstaluje X Window System a správce oken, kterého si určíte. Tento způsob instalace je velmi podobný instalaci Pracovní stanice, navíc je však přidána podpora PCMCIA.

Pouze instalace Vlastní systém Vám dá možnost ovlivňovat všechny kroky, které budou provedeny. Budete moci sami určovat, kolik místa vyhradíte pro jednotlivé oddíly (partitions). Budete mít plnou kontrolu nad výběrem balíčků určených k instalaci a budete moci určit, jak bude použito LILO pro start Vašeho systému. Pokud nemáte předchozí zkušenosti s Linuxem, neměli byste volit tento typ instalace.

Kam Linux nainstalovat?

Linux obvykle instalujeme do samostatného diskového oddílu, což je nepřirozenější (stejně jako oddíl s FAT nebo NTFS pro MS Windows). Pokud použijete instalaci typu Server, zabere Linux všechny dostupné disky. Při instalaci typu Pracovní stanice je potřeba Linuxu nějaké místo na disku vyhradit. Pokud již v počítači máte nějaký operační systém (například MS Windows), budete muset zmenšit existující oddíly a uvolnit tak pro Linux místo. V tomto případě doporučujeme, abyste se obrátili na zkušenějšího kamaráda, který vám poradí. Snadno totiž můžete přijít o všechna svá data, která na disku máte.

Pokud si chcete Linux jenom vyzkoušet, můžete využít možnosti nainstalovat Red Hat Linux do stávajícího oddílu s FAT (tj. na disk, který je normálně využíván systémem MS Windows). Linux si na něm vytvoří několik málo souborů, do kterých se celý umístí. Pokud si chcete Linux tímto způsobem nainstalovat, označte jako kořen (označován lomítkem /) při vlastním dělění disku v programu Disk Druid oddíl, který je typu FAT.

Odkazy

Další články a informace o Linuxu naleznete na různých místech na Internetu. Mezi nejzajímavější místa v Čechách patří:

http://www.root.cz
http://www.linuxworld.cz
http://www.ll.cz
http://www.penguin.cz
http://www.linux.cz